کلاهبرداری به بهانه خرید دلار شارژ بازی آنلاین

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #38224
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaheb1368
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2018/07/01

    با سلام

    با توجه به انتشار بازی های آنلاین که میبایست بصورت ارز دلاری حساب خود را برای بازی شارژ نمود، خیلی از افراد و سایت ها اقدام به فروش کد دلاری می کنند.

    شخصی در گروه های تلگرامی به بنده پیام داد که اگر میتونی برای من کد دلار بخر، چون من حسابم مسدود است.

    بنده شماره کارت بانکی خودم رو دادم تا پول واریز کند و برایش کد دلار بخرم. شماره کارت منو به شخص دیگه بدون اطلاع من داده و اون شخص پول واریز کرده و من هیچ اطلاعی از گفتگو یا توافق آنان نداشتم.

    بنده با پول واریزی آنان، کد دلاری را از سایت خریدم و به شخص اولی از طریق تلگرام تحویل دادم. اینجا هیچ سودی یا منفعتی نصیب بنده نشده فقط واسطه خرید بودم. حالا شخص اولی کد دلار رو گرفته و جوابگو نیست.

    اون شخص هم که پول را واریز کرده، علیه من به اتهام کلاهبرداری شکایت کرده و دادیار دادسرا بدون ابلاغ و احضاریه منو جلب کردن و یک شب بازداشت بودم و فردا رفتم دادسرا و چون مشکل شنوایی و تکلم دارم، نتوانستم دفاع از خودم کنم.

    وثیقه 50 میلیونی برام صادر کرد ولی پول واریزی شاکی 2 میلیون و  700 هزار تومان بود.

    آیا میتونم شخص اولی که اون آقا رو گول زده، جلب ثالث کنم؟

    اصلا من که نه حیله نه فریب نه عمد و نه آگاهی داشتم از موضوع چجور کلاهبرداری جرمم میشه؟؟؟

    لطفا راهنماییم کنید (صاحب: سوال از شخص دیگر است)

    امتیاز شما به مطلب

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #38573
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2018/07/01

     با درود

     برای تحلیل ارکان جرم کلاهبرداری موضوع ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری و انتساب آن به شما نیاز است تا به استناد دلایل رابطه حقوقی شما با شخص درخواست کننده کد دلاری و همچنین رابطه این شخص با شخص واریز کننده پول به حساب شما مشخص شود.

     در شکایت شاکی شرح چگونگی کلاهبرداری و دلایل آن بیان شد و دادیار دادسرا در هنگام تفهیم اتهام به شما چگونگی وقوع جرم فوق و دلایل آن را برای شما بیان نمودند که با این وجود، در سئوال انعکاسی از آن نیست و به این جهت نمی توان نسبت به صحت و سقم اتهام تفهیم شده به شما اعلام نظر نمود.

     جلب بدون احضار یا جلب ابتدایی تنها در موارد معین شده در ماده 180 قانون آیین دادرسی کیفری صورت می گیرد که اعلام نظر در این خصوص نیازمند مطالعه پرونده و به ویژه برگ احضار ابلاغی به شما است تا مشخص شود که قبل از جلب ابلاغی از نوع واقعی یا قانونی صورت گرفته و با وصف عدم حضور شما، جلب صادر گردید یا بدون آن. هرچند به نظر می رسد که ابلاغ به صورت قانونی صورت گرفت و با عدم حضور شما جلب صادر شد.

     با توجه به این که شما مشکل شنوایی و تکلم دارید، می توانید در اجرای ماده 201 قانون سابق الذکر از دادیار دادسرا و در مرحله بعد از قاضی دادگاه درخواست مترجم نمایید.

     نوع و میزان تأمین رابطه مستقیمی با نوع جرم، مبلغ زیان شاکی و دلایل مثبت هریک از این موارد دارد که با توجه به جرم موضوع شکایت شاکی و مبلغ کلاهبرداری شده و میزان مجازات این جرم به شرح ماده یک سابق الذکر، میزان قرار وثیقه کمی نامتناسب باشد.

     در امور کیفری جلب ثالث موضوعیت ندارد ولی می توانید برای دادیار رسیدگی کننده به پرونده، رابطه حقوقی خود با شخص متقاضی کد دلار و رابطه ایشان با شاکی را بیان و دلایل آن را ارائه دهید تا مشخص شود حسب ادعای شما، عمل مجرمانه‌ای از سوی شما صورت نگرفته و شما به گمان این که وجوه از سوی شخص اول پرداخت شده، اقدام به خرید کد دلاری نمودید و به وی تحویل دادید. در صورت اثبات اتهامی متوجه شما نخواهدبود.

     امتیاز شما به مطلب

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.