تعارض وصیت نامه تملیکی و عقد هبه شفاهی

نمایش 7 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
    نوشته‌ها
    • #88644
      آواتار حقوقی قضاوت آنلاینjorjani
      • مشارکت‌کننده
        تاریخ عضویت: 2021/08/25

        با سلام و درود

        پدر مرحومم در سال ۱۳۷۰ در قطعه زمینی به مساحت ۱ هکتار داخل روستا که متعلق به خودش هست برایم ساختمان مسکونی ساخت و آن قطعه زمین را به من بخشید که فقط چند نفر شاهد زنده دارم.

        چند مدت قبل از فوت پدرم برادر کوچکمان دست پدرم را گرفته و وصیت نامه ای نوشته و چند نفر شاهد زیر وصیت نامه را امضا کردن و اثر انگشت پدرم هم زیر وصیت نامه هست ،پدرم سواد خواندن و نوشتن هم نداره، در وصیت نامه نوشته شده که زمینی را که سال ۱۳۷۰ به من بخشیده بوده را نصفش را به برادر کوچکم هم داده، البته اون موقع که وصیت نامه را تنظیم کرد پدرم هیچ اختیاری هم نداره و به علت کهولت سن مشکل شنوایی هم داشته است.

        در سال ۱۳۸۳ پدرم فوت میکنه و بعد در تقسیم ترکه وصیت نامه را نشون ورثه میده و همه زیر وصیت نامه را امضا کردیم.

        حالا با گذشت ۱۸ سال برادر کوچکمان نصف زمین را از ما می خواد. آیا با شاهد زنده می توان اثبات مالکیت نمود یا وصیت نامه ارجحیت داره؟

        4.4/5 = (5 امتیاز)

        جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
      • #88836
        وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
        • مدیر انجمن
          تاریخ عضویت: 2021/08/25

          درود

          اثبات مالکیت اموال با استناد به ادله اثبات دعوی مذکور در ماده 1258 قانون مدنی صورت می گیرد که شهادت شهود یکی از این ادله است.

          با توجه به بند 1 ماده 803 قانون مدنی، هبه صورت گرفته از سوی پدر به شما، غیر قابل رجوع است. بنابراین، نظر به ماده 826 این قانون، وصیت پدر در انتقال نصف زمین فوق به برادرتان، وصیت به مال غیر محسوب شده که به حکم ماده 841 قانون مدنی باطل است.

          بنابراین اگر در دعوی تقسیم ترکه، وصیت نامه فوق به عنوان دلیل مالکیت بردارتان ارائه شد، می توانید دعوای اعلام بطلان وصیت نامه را طرح کنید.

          4.4/5 = (5 امتیاز)

          جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
        • #88862
          آواتار حقوقی قضاوت آنلاینjorjani
          • مشارکت‌کننده
            تاریخ عضویت: 2021/08/25

            با عرض سلام و درود

            با تشکر فراوان که به سوال بنده پاسخ دادید

            هبه شفاهی اعتبار دارد با شهادت شهود؟

            وصیت نامه اثرانگشت پدرم و تمام ورثه را هم دارد یعنی تنفیذ شد در تقسیم ترکه

            و با توجه اینکه هبه شفاهی قبل از وصیت نامه انجام شده

            وصیت نامه یا هبه رای دادگاه خواهد بود؟

            4.4/5 = (5 امتیاز)

            جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
          • #89030
            آواتار حقوقی قضاوت آنلاینjorjani
            • مشارکت‌کننده
              تاریخ عضویت: 2021/08/25

              با سلام و درود

              پدرم که با هبه شفاهی و در حضور چند نفر این قطعه زمین و ساختمان را بهم بخشیده در سال ۱۳۷۰

              در سال ۱۳۸۰ وصیت کرده که این قطعه زمین را نصفش را به برادرم بدین(۳دانگ برای بنده.۳دانگ برادرم) در تقسیم ترکه بنده و تمام ورثه زیر وصیت نامه را انگشت زدیم یعنی تایید

               

              بعضی ها میگن چون وصیت نامه را تایید کردین و سند مکتوب میشه ارزش بالایی داره و اثبات هبه شفاهی سخته چون بنده و ورثه اینجا وصیتنامه را تایید کردیم.تصرف هم میتونه یک دلیل باشه ۳۰ سال تصرف داریم

              4.4/5 = (5 امتیاز)

              جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
            • #89143
              وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
              • مدیر انجمن
                تاریخ عضویت: 2021/08/25

                با سلام

                در پاسخ قبلی به سئوالات شما در خصوص شرایط اعتبار هیه شفاهی و تأثیر آن در وصیت نامه با ذکر مواد قانونی پاسخ داده شد.

                4.4/5 = (5 امتیاز)

                جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
              • #90088
                آواتار حقوقی قضاوت آنلاینjorjani
                • مشارکت‌کننده
                  تاریخ عضویت: 2021/08/25

                  با عرض سلام و خسته نباشید

                  در سوال فوق تعارض وصیت نامه تملیکی با عقد هبه شفاهی سوال پرسیده شد

                  در حالیکه نوشته عادی با موضوع بخشش نامه بوده

                  تقدم هبه شفاهی بر نوشته بخشش نامه مکتوب که ذیل آن انگشت زده شده خط بطلان به هبه شفاهی هست؟

                  سوال بالا هست با این فرق که نوشته ای که ذیل آن انگشت زده شده بخشش نامه بوده

                  میشود با توجه به سوال بالا پاسخ دهید

                  4.4/5 = (5 امتیاز)

                  جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
                  • #91679
                    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
                    • مدیر انجمن
                      تاریخ عضویت: 2021/08/25

                      درود

                      اگر به پاسخ اولیه بنده توجه نمایید، تعارضی میان هبه و وصیت نامه تملیکی وجود ندارد.

                      هبه در حقوق همان بخشش در اصطلاح عامه است.

                      نظر شما در خصوص تعارض هبه شفاهی و مکتوب صحیح نیست.

                      4.4/5 = (5 امتیاز)

                      جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
                  • #90089
                    آواتار حقوقی قضاوت آنلاینjorjani
                    • مشارکت‌کننده
                      تاریخ عضویت: 2021/08/25

                      با عرض سلام و درود
                      پدر بنده در سال۱۳۷۰ قطعه زمینی را داخل روستا بهم بخشید و داخل این زمین ساختمان مسکونی برایم ساخت

                      سال۱۳۸۰ برادر کوچکم که وظیفه نگهداری از پدرم را برعهده داشت بخشش نامه ای را تنظیم کرده که اثرانگشت تمام ورثه ها و پدرم موجوده بجز برادر بزرگم.و چند نفر بعنوان شاهد.پدرم با حضور در شورای اسلامی روستا نیز تایید و گواهی شده.بخشش نامه فاقد تاریخ تنظیم در روی برگه میباشد فقط شورای اسلامی تاریخ ۱۳۸۰ در پشت برگه کنار امضا زدن از آن طریق زمان معلوم میشود

                      در این بخشش نامه زمین بنده را نصفش به برادرم بخشیده

                      راستی پدرم در سال ۱۳۸۳ از دنیا رفتند و الان برادرم نصف زمین را از من میخواهد بعد از ۱۷ سال

                      باتوجه به هبه شفاهی و تعارض با بخشش نامه کتبی که به تایید بنده هم رسیده امکان اثبات هست اینجانب و پدرم و برادر بزرگم بی سواد میباشیم فقط برادر کوچکمان که بخشش نامه تنظیم کرده دیپلم دارد.تصرف و هبه شفاهی با شهادت شهود،تصرف از سال۱۳۷۰ و سکونت داخل این زمین دلیل بر اثبات مالکیت میشود؟

                      4.4/5 = (5 امتیاز)

                      جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
                    • #91680
                      وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
                      • مدیر انجمن
                        تاریخ عضویت: 2021/08/25

                        درود

                        در صورت اثبات عقد هبه شفاهی به شرحی که در پاسخ نخستین بیان شد و نیز اثبات اقرار خلاف قانون با لحاظ ماده 1269 قانون مدنی، اقرار شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

                        4.4/5 = (5 امتیاز)

                        جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
                    نمایش 7 پاسخ رشته ها
                    • موضوع ‘تعارض وصیت نامه تملیکی و عقد هبه شفاهی&#8217 برای پاسخ های جدید بسته است.