چگونه وثیقه را آزاد کنیم؟

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #73560
   آواتار حقوقی قضاوت آنلاینAmirAbbas
   • مشارکت‌کننده
    تاریخ عضویت: 2020/07/27

    با سلام

    اگر بابت چک و محکومیت پرداخت، مالی توسط شخص ثالث معرفی شود و سند بازداشت شود در له شاکی، آیا می توان با انصراف شخص ثالث و معرفی متهم یا همان فرد محکوم، سند را از بازداشت و توقیف در آورد؟

    1.1/5 = (116 امتیاز)

    جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   • #73562
    وکیل دادگستریعلیرضا مرادی
    • مدیر انجمن
     تاریخ عضویت: 2020/07/27

     با درود

     وثیقه گذار می تواند در هر یک از مراحل تحقیقات مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب و نیز دادرسی در دادگاه های کیفری با استناد به ماده 228 قانون آیین دادرسی کیفری، با تحویل متهم به مرجع قضایی مربوطه، درخواست رفع مسئولیت خود و آزادی سند خود از توقیف را نماید.

     در مرحله اجرای حکم نیز با توجه به ماده 500 قانون آیین دادرسی کیفری، اگر محکوم علیه شخصاً برای اجرای حکم حاضر شود و یا از طریق وثیقه گذار حاضر گردد، قطع نظر از این که زمان رفع مسئولیت وثیقه گذار بسته به نوع محکومیت محکوم علیه تا حدودی متفاوت است مانند این که اگر مجازات صرفاً از نوع حبس باشد با تحویل متهم به اجرای احکام مسئولیت وثیقه گذار پایان می پذیرد، ولی قاعده کلی آن است که اجراء شود به نحوی که پرونده اجرایی آماده مختومه شدن باشد، مسئولیت وثیقه گذار پایان یافته و می تواند درخواست آزادی سند را نماید.

     در همین ارتباط مطالعه پست:

     چگونگی انصراف وثیقه گذار از ضمانت متهم در دادسرای عمومی و انقلاب و دادگاه و تشریفات قضایی آن به همراه فرم های قضایی مربوطه

     که همراه با جزئیات موضوع و نمونه درخواست های لازم می باشد، توصیه می گردد.

     1.1/5 = (116 امتیاز)

     جستجوگر انجمن‌های مشاوره حقوقی
   نمایش 1 پاسخ رشته ها
   • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.