ضوابط طرح پرسش حقوقی در انجمن های مشاوره حقوقی

نمایش 15 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #34860
   لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
   • مدیرکل انجمن

    راهنمای مشاوره حقوقی و قضایی در انجمن های مشاوره قضاوت آنلاین

    با توجه به آنچه که در بخش «راهنمای مشاوره حقوقی و قضایی اینترنتی» در قضاوت آنلاین و «ضوابط ارسال مطلب در انجمن» این سایت بیان شد، شرایط و ضوابط طرح سئوال حقوقی و اخذ پاسخ آن در «انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین» که باید از سوی هریک از اعضای انجمن های حقوقی قضاوت آنلاین رعایت شود، به شرح زیر می باشد:

    1. با توجه به این که از یک طرف قبل از راه‌اندازی انجمن حاضر، به بیش از 1532 سئوال کاربران در بخش دیدگاه‌های پست‌ها و بعضاً‌ به صورت «پست مستقل» در بخش «مشاوره در امور حقوقی» یا قسمت «مشاوره در امور کیفری» پاسخ داده شد و از طرف دیگر علاوه بر جستجوگر عادی و پیشرفته انجمن، «موتور جستجوی گوگل» در قسمت بالایی منوی اصلی سایت تعبیه شده‌ است که به کاربر امکان می دهد تا بتواند با استفاده از عملگرهای جستجوگر در عناوین مطالب اعم از نوشته‌ها، برچسب‌ها (کلمات کلیدی) و حتی چکیده مطالب در سایت و انجمن به جستجوی عادی و حرفه‌ای پرداخته و به نتایج مورد نظر دست یابند، انتظار می رود که قبل از طرح سئوال، ابتداء با استفاده از جستجوگرهای فوق و نیز جستجو در «آرشیو مشاوره و دیدگاه‌های بازدکنندگان» کلمات کلیدی مرتبط با سئوال را خود جستجو و در صورت عدم یافتن پاسخ آن، پرسش خود را در یکی از انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین مطرح نمایید.

    2. در سایت قضاوت آنلاین و یا انجمن مشاوره حقوقی آن «ثبت نام» نموده و «وارد حساب کاربری» خود شوید.

    3. «انجمن مرتبط با سئوال» خود را انتخاب نموده و وارد آن شوید. از طرح سئوال در انجمن‌ غیر مرتبط با آن خودداری نمایید.

    4. «عنوان مناسب» سئوال خود را تعیین نموده و آن را به عنوان تاپیک مستقل، در کادر مربوطه در ویرایشگر درج نمایید. عنوان باید رابطه مستقیم با متن سوال و مشکل حقوقی شما داشته باشد که می خواهید درج نمایید.

    5. سئوالات باید مختصر و مفید و مرتبط با مسایل و مشکلات عملی حقوق باشد. با توجه به این که در حال حاضر انجمن در زمینه سئوالات آزمونی، علمی و پژوهشی حقوق تمرکز ندارد، از طرح سئوالات در این خصوص خودداری نمایید. همچنین سئوال خود را به صورت گویا، واضح و با رعایت قواعد دستور زبان فارسی که متضمن شرح ماوقع باشد در انجمن ثبت کنید.

    به سئوالات ناقص، مبهم و سئوالاتی که کلمات مستقل از هم، چسبیده به یکدیگر بوده و موجب ناخوانایی شوند، پاسخ داده نخواهد شد.

    در صورتی که شخص پاسخگو اعم از مدیر انجمن و یا هر یک از اعضای دیگر درخواست رفع نقص از سوال نمایند، سوال کننده باید نسبت به آن اقدام نماید والا بر حسب مورد سطح عضویت تقلیل و یا حساب کاربر خذف می گردد.

    6. از درج سئوال جدید غیر مرتبط با تاپیک جاری اعم از پاسخ داده شده و یا در انتظار پاسخ، جداً خودداری نمایید. سئوال جدید باید در تاپیک مستقل ثبت شود.

    7. خطاب قراردادن یکی از مدیران انجمن‌های مشاوره حقوقی ممنوع است، این امر موجب تبعیض میان مدیران انجمن‌ها و محدودیت پاسخگویی از توسط دیگران مدیران می شود. در صورت مشاهده حذف می گردد.

    8. درخواست خدمات حقوقی نظیر پذیرش وکالت پرونده ها، تنظیم دادخواست، شکواییه و لوایح دفاعیه از هر مدیر را صرفاً از طریق فرم تماس با ما ارسال نمایید و درج شماره تلفن تماس اعم از ثابت و همراه در سئوال خودداری نمایید. در صورت مشاهده حذف می شود. 

    9. در صورتی که نیاز به ذکر اسامی اشخاص در سئوال باشد، از اسامی کوچک اشخاص به فارسی استفاده کنید و از حروف الفبای انگلیسی به جای آن خودداری کنید. ضرورتی به درج نام خانوادگی اشخاص نمی باشد.

    10. اگر قصد پرسیدن چندین سئوال را دارید، هر یک را به صورت مجزا، با موضوع مستقل در انجمن مربوطه طرح نمایید و از درج آن ها در قالب سئوال واحد در یک تاپیک جداً‌ خودداری نمایید.

    11. چنانچه بعد از پاسخ مدیران انجمن به سئوال شما، توضیحی نسبت به پاسخ و یا سئوال دیگری مرتبط با همان سئوال قبلی دارید که نیازمند پاسخ جدید باشد، باید مختصر و مفید در ذیل همان تاپیک مطرح کنید و از بازکردن تاپیک جدید خودداری نمایید.

    12. از تکرار سئوال و نوشتن آن در انجمن‌های مختلف خودداری کنید. در صورت مشاهده حسب مورد سئوال و حساب کابری شما از انجمن حذف خواهدشد.

    13. حتی‌الامکان تحصیلات، شغل، میزان آشنایی با مسائل حقوقی خود را بیان نمایند. این اطلاعات برای تعیین نوع و کیفیت پاسخگویی به سئوال شما مؤثر است.

    14. تعیین درصد دیه و ارش و نیز محاسبه ارزش ریالی هریک، تا سه مورد رایگان بوده ولی بیش از آن نیازمند پرداخت هزینه است.

    15. از حیث رعایت مسائل امنیتی، جهت گرفتن پاسخ سوال صرفاً‌ از انجمن‌ها استفاده نمایید. در صورتی که مستقیماً با یک کاربر از طریق ایمیل ، چت و یا هر طریقه دیگری ارتباط داشته باشید، انجمن هیچ گونه تعهدی در مقابل بوجود آمدن مشکلات احتمالی شما نخواهد داشت.

    16. در صورتی که جواب یک سوالی را نمی دانید از ارسال مطالبی که باعث شلوغ کردن آن سوال شود خودداری نمایید.

    17. در هنگام درج سئوال و یا بعد از آن در پی تأخیر احتمالی مدیران انجمن در پاسخگویی، از استعمال الفاظ و عبارایت نظیر «کمک» ، «ترا خدا کمک کنید» ، «خیلی مهم» ، «هر کسی می تواند جواب دهد» ، «نیاز به پاسخ فوری دارم»، «به سئوال من جواب بدید» و یا جملاتی شبیه به آن ها جدا خودداری نمایید، زیرا اولاً- اولویت پاسخگویی به هر سئوال «تاریخ ثبت پرسش در انجمن» است نه اولویتی که شما تعیین می نمایید. ثانیاً- مدیران انجمن به جز پاسخگویی به سئوالات شما، مشغله های دیگری نیز دارند لکن مسلم بدانید در اولویت فرصت زمانی ممکن نسبت به پاسخ سوالات شما اقدام خواهند نمود. بنابراین لازم می آید که در این موارد کمی صبور باشید.

    18. تنها زمانی اقدام به ارسال سئوال نمایید که از تکمیل بودن آن اطمینان دارید زیرا تنها به مدت 5 دقیقه امکان ویرایش آن را دارید.

    19. سرپرست کل انجمن در ویرایش عنوان و متن، انتشار و حذف سئوالات طرح شده آزاد است.

    20. عنوان تاپیک به همراه لینک متناظر با آن در کانال تلگرامی قضاوت‌آنلاین منتشر شود.

    21. طرح و ارسال سئوال به منزله موافقت با تمامی شرایط و ضوابط اعلام ‌شده است.

   • #41627
    آواتار حقوقی قضاوت آنلاینarashsb
    • مشارکت‌کننده

     سلام

     بنده ملک خود را جهت اخذ وام به برادرم وکالت بلاعزل دادم. متاسفانه بعد از مدتی به نتیجه نرسید و به اتفاق به محضر رفتیم و ایشان از وکالت استعفا داد و وکالت باطل شد.

     الان بعد از 3 سال، متوجه شدم که برادرم قبل از تاریخ ابطال وکالت، به شخصی دیگر تفویض وکالت نموده و نفر سوم دقیقا ۷ روز بعد از لغو وکالت‌نامه اولی (من و برادرم)، در یک محضر دیگر با تفویض وکالتی که داشته سند ملک را به نام خود زده است.

     الان بنده باید از کی شکایت کنم و تحت چه عنوان تا ملکم دوباره به نام خودم شود؟

    • #41653
     لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
     • مدیرکل انجمن

      با سلام

      سئوال شما بر خلاف «بند 2 ضوابط طرح پرسش حقوقی» مطرح گردید و به این جهت به «انجمن عقد وکالت» به عنوان یکی از «انجمن‌های حقوق مدنی» منتقل و با تاپیک «ضمانت اجرای استفاده از وکالت منفسخ چیست؟» مطرح گردید تا پاسخ داده شود.

     • #42113
      آواتار حقوقی قضاوت آنلاینHrsj1964@
      • مشارکت‌کننده

       با سلام

       در شهریور 97 یک دادخواست جهت اعمال یک بخشنامه روشن وزارتی در خصوص خودم برای دیوان عدالت فرستادم بعد از کلی زمان در اول خرداد 98 حکم بدوی شعبه مربوطه دیوان اعلام نمود بدلیل کافی نبودن مدارک پرونده مختومه است!

       چون مطمئن بودم مدارکم کافی است و تجدیدنظر نیز ممکن است بالابی که وزارتخانه ام با آنها دارند دوباره همان حکم را صادر نمایند، رفتم سراغ دادسرای انتظامی قضات و فرمودند در یک کلام بنویس وفق کدام ماده آیین دادرسی قاضی اشتباه حکم صاد نموده است؟

       بزعم بنده، عدم توجه بدلایل ابرازی بنده از سوی قاضی (جزء ج-ماده 348) تخلف قاضی بوده است.

       آیا صحیح است، می شود بیشتر راهنمایی ام فرمایید تا احصاء حقوق قانونی خود را مطالبه نمایم.

       با تشکر

      • #42145
       لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
       • مدیرکل انجمن

        با سلام

        سئوال شما بر خلاف بند 2 ضوابط طرح پرسش حقوقی مطرح گردید و به این جهت به «انجمن قضاوت» به عنوان یکی از «انجمن‌های مشاغل حقوقی» منتقل و با تاپیک «نحوه تعیین مواد قانونی تخلفات قضات و جرائم ارتکابی آنان » مطرح گردید تا پاسخ داده شود.

       • #43362
        آواتار حقوقی قضاوت آنلاین1pasaeid
        • مشارکت‌کننده

         با سلام

         ملکی به صورت موروثی دارای پلاک فرعی ثبت اسناد به پدر و وراث دیگر ما رسیده است.

         بنده مقداری از آن که سهم پدر و چند ورثه دیگر بود را خریداری کرده ام که در محضر بنام بنده وکالت بلاعزل داده شد.

         شخصی با زور و قمه کشی و تخریب دیوار به داخل بنای موجود ملک رفته و اراذل را ساکن کرده است.

         با توجه به اینکه نامبرده سال ۹۲ صورتجلسه تنظیمی توسط رئیس کلانتری را امضاء کرده و در آن میزان و نحوه تصرفات من قید شده است و همچنین شخصی که مدعی بود ملک را قبلاً از ایشان خریده، سال گذشته بعد از شکایت از اینجانب و گزارش کارشناس ثبتی مبنی بر این که ملک متعلق به پدرم و وراثه بود، تصرفات اینجانب قانونی اعلام شد و در نهایت قرار منع تعقیب به نفع بنده صادر و پرونده مختومه گردید.

         همچنین با وجود انشعابات و در صورت تحقیق محلی کاملاً مشخصه که بنده متصرف آن بوده ام.

         حال آیا می توانم شکایت تصرف عدوانی کیفری  کرده و برای جلوگیری از تصرفات بیشتر نامبرده دستور موقت بگیرم؟

         با تشکر

        • #43391
         لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
         • مدیرکل انجمن

          با سلام

          سئوال شما بر خلاف «بند 2 ضوابط طرح پرسش حقوقی» مطرح گردید و این دلیل به «انجمن سایر» به عنوان زیرمجموعه «انجمن‌های جرائم و مجازات‌ها» منتقل و با تاپیک «شرایط شکایت کیفری جرم تصرف عدوانی چیست؟» منتقل تا پاسخ داده شود.

         • #67822
          آواتار حقوقی قضاوت آنلاینhamid azimi
          • مشارکت‌کننده

           بنام حق

           سلام

           مالکین ملکی برای بازسازی آن شریک گرفتند ولی نتوانستند با تفاهم کار را به پایان برسانند

           شریک برای اینکه از مالکین هیچ مدرکی نداشت مجبور شد از راه خرید ملک به مقدار پول پرداخت کرده قبلی خود قول نامه خرید تنظیم کند

           مشاور املاک در هنگام معامله ملک ساخته شده که چندین بار کارشناس دادگستری روی آن نظر داده است را به صورت زمین کلنگی بفروش رسانده است

           در حالی که هیچ اشاره ای به تجدید بنا روی این مورد معامله نکرده اند

           آیا می توان اعیانی مشاع را به شکل عرصه معامله کرد؟

           لطفا بفرمائید این عمل صحیح است؟

           و می توان این قولنامه را باطل دانست و عواقب آن را از بین برد؟

           البته فروشندگان قصد تحویل اصل و فرع موضوع معامله را دارند ولی خریدار از این قول نامه قصد سوء استفاده دارد

           از زحمات شما سپاسگزارم

          • #68022
           لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
           • مدیرکل انجمن

            با سلام

            سئوال شما بر خلاف «بند 2 ضوابط طرح پرسش حقوقی» مطرح گردید و به این جهت به «انجمن دعوای ابطال» به عنوان یکی از «انجمن‌های آیین دادرسی مدنی» منتقل و با تاپیک «دعوای ابطال قولنامه خرید اعیانی مشاعی به عنوان عرصه» مطرح گردید تا پاسخ داده شود.

           • #74178
            آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaeed8446a
            • مشارکت‌کننده

             سلام

             ده سال قبل زن فاحشه ای به من اتهام تجاوز، تجاوز به عنف، زنا، دزدی، گروگان گیری زده، تو آگاهی سه روز زیر کتک و شکنجه بودم اعتراف کذب نکردم.

             بعد از آگاهی که اعتراف نکردم به زندان منتقل شدم و سو سابقه برام ساخته شد، بیست روز زندان ،و با قرار وثیقه آزاد شدم،

             کاملا بیرحمانه و ناحق، همه چیز ساختگی بود، جوری که آگاهی و دادگاه رو خریده بودن.

             شاکی بعد از مدتی اعتراف به بی گناهی من کرد، کتبی و تحویل بازپرس قضایی شد، بازم دست بردار نبودن و اعتراف نامه اصلا رو پرونده نبود،

             با و وجود اعتراف شاکی و اعتراف نکردن من، رضایت رو پرونده بود، در صورتی که اصلا و ابدا دنبال رضایت نبودم.

             مدتی بعد احضارییه اومد، رفتم دادگاه، بازپرس گفت که فکر نکن شاکی رضایت داده کارت تمومه،حکم کیفری داری.!؟

             دیگه بعد از اون هیچ خبری نشد، بعد از یک ماه وکیلی گرفتم، البته اسمش وکیل بود، بیشتر باج خور بود تا وکیل، بیست روز گذشت بهم گفت پرونده مختومه شده نمی تونم کاری کنم.

             بعد از صحبتای بازپرس تا الان که ده سال گذشته خبری حکم کیفری نه دادگاه و نه هیچ چیز دیگه ای شد.

             چرا پرونده دست قاضی نرفته که حکم نهایی بده،؟ چرا رضایت رو پرونده بود،؟ چرا بیگناهی من ثابت نشد؟ چرا اعتراف شاکی رو پرونده نبود ؟

             پرونده من مخدومه شد و وکیل هم بهم گفت دیگه نمیتونم کاری کنم،

             ببخشید قصد اهانت ندارم، آگاهی، دادگاه، وکیل همشون باج خورده بودن، ممنون، لطفا بگین من چکار کنم؟

             من بعد از این همه مدت مشکل روحی دارم، عقده شده برام از همه چیز تنفر دارم.

             وکیلی می خوام که پرونده برام باز کنه یا از نو تشکیل بدم که من بدبخت با این همه کتک، فحش خدا، قران، خواهر مادر خودم تو آگاهی و اعترف دروغ هم نکردم و اون زنی که که اعتراف کرده بود، پس چرا پرونده رو خوابوندن،

             من تقاضای حق شرف دارم، من کارگر اداره برقم، مطمئن شم کارم صد در صد انجام میشه، از زیرسنگ هم حق وکیل جور می کنم حتی بعد از گرفتن حق شرف در صد بهش می دم.

             راهی دارم یا باید پرونده جدید تشکیل بدم؟

             بخاطر بی اعتمادی به وکیل های شهر خودم باید از شهر دیگه وکیل بگیرم.

             لطفا اگه کسی هست که وکیلم بشه و از پسش بر بیاد اطلاع بده.

             ممنون

            • #74180
             لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
             • مدیرکل انجمن

              با سلام

              سئوال شما بر خلاف «بند 6 ضواط طرح پرسش حقوقی در انجمن ها» در تاپیک حاضر مطرح گردید. برای پاسخگویی مدیران انجمن باید آن در تاپیک مستقل مطرح کنید.

              لطفاً برای حفظ نظم مطالب «قوانین انجمن» را رعایت نمایید.

             • #74179
              آواتار حقوقی قضاوت آنلاینsaeed8446a
              • مشارکت‌کننده

               سلام

               اگه بخوام کپی از پرونده خودم که متهم بودم بگیرم، باید چه کاری انجام بدم، چه مراحلی باید طی بکنم، به آسونی انجام میشه یا نه؟

               کسی دیگه ی مثلا خانومم می تونه پیگیر بشه، کپی بهش میدن؟

              • #75474
               آواتار حقوقی قضاوت آنلاینmjzb
               • مشارکت‌کننده

                با سلام و تشکر از انجمن های خوب شما

                من مبلغی چک در بازار داشتم و تنها دارایی ام نصف خانه مسکونی ام بود که ارزش آن حدود نصف بدهی هایی که داشتم بود.

                در دادگاه حقوقی محکوم بودم و در یک دادگاه کیفری متهم به معاونت در کلاهبرداری

                بعضی طلبکاران نصف خانه من را می خواستند به مزایده ببرند که من در درخواستی به دادستان درخواست کردم خودم ملک را بفروشم و پول آن را به حساب دادگستری واریز کنم تا نصف پول همه طلبکاران را بدهم و دادستان تلویحا موافقت کرد تا پس از اینکار ملک رفع توقیف شود.

                پس از فروش و واریز وجه به حساب دادگستری، بازپرس پرونده کیفری به تصور اینکه خودش ملک را قبل از همه توقیف کرده وجه واریزی را به شکات شعبه خودش داد و به بقیه چیزی نرسید و بعد ملک من را هم رفع توقیف نکرد تا برای خریدار سند بزنم.

                مجدد به دادستان برای رفع توقیف نامه نوشتم و ایشان دستور داد مشکل برطرف شود اما بازپرس می گوید رفع توقیف انجام نمی دهد.

                با توجه به اینکه بازپرس دستور دادستان را انجام نداده و از طرفی پول واریزی را بدون حکم قطعی و بدون توقیف خودش بر خلاف خواست ما فقط به شکات شعبه خودش داده و الان توقیف کنندگان ملک پول نگرفته اند و من در مقابل خریدار ملکم شرمنده شده ام. آیا این رفتار قاضی جزو تخلفات انتظامی قضات است؟

                به کدام عنوان تخلف و کدام ماده باید استناد کنم؟

                برای پیگیری حق خودم و حق خریدار چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

                از راهنمایی شما متشکرم

               • #75487
                لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
                • مدیرکل انجمن

                 با سلام

                 سئوال شما بر خلاف «بند 6 ضواط طرح پرسش حقوقی در انجمن ها» در تاپیک حاضر مطرح گردید. از طرفی همین سئوال را متعاقباً در تاپیک مستقل با عنوان اصلاحی ««تخلف بازپرس در پرداخت وجه به شکات»» مطرح نمودید.

                 برای رعایت نظم مطالب «قوانین انجمن» را رعایت نمایید.

                • #82010
                 آواتار حقوقی قضاوت آنلاینasghar77
                 • مشارکت‌کننده

                  اگر هشتاد نفر از فضای مجازی بر اثر مزاحمت شکایت کنند، جرمش چیست و افسردگی آن شخص بر اثر از دست داغ عزیز و معلول بودنش تاثیری در حکم قاضی دارد یا نه

                  آیا بهزیستی می تواند کاری برای نجات شخص کند یا نه؟

                 • #82029
                  لوگوی قضاوت آنلاینمدیر
                  • مدیرکل انجمن

                   با سلام

                   سئوال شما بر خلاف «بند 6 ضواط طرح پرسش حقوقی در انجمن ها» در تاپیک حاضر مطرح گردید. برای پاسخگویی مدیران انجمن باید آن در تاپیک مستقل مطرح کنید.

                   اگر نمی دانید که باید در کدام انجمن طرح کنید می توایند آن را در «ثبت سئوال حقوقی جدید» درج کنید.

                   لطفاً برای حفظ نظم مطالب «قوانین انجمن» را رعایت نمایید.

                 نمایش 15 پاسخ رشته ها
                 • برای پاسخگویی وارد انجمن شوید.