خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه سید علی حائری شاه باغ، قاضی دادگستری
سید علی حائری شاه باغ
سید علی حائری شاه باغ

زندگی نامه سید علی حائری شاه باغ، قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۱۲ دقیقه ب.ظ

سيد علي حائري شاه باغ، يكي از شخصيت‌هاي مشهور قضايي در تاريخ عدليه نوين، در سال ۱۲۶۲ (ش.) در شهر مقدس كربلا به دنيا آمد. تحصيلات خود را در زمينه علوم فقهي و ديني، ادبيات عرب، منطق و فلسفه در كربلا به پايان رساند و از محضر مراجع حوزه‌هاي علميه كربلا و نجف اشرف به درجه اجتهاد رسيد.

وی در سال ۱۲۹۴ (ش.) به عدليه پيوست و از همان سال با سمت عضو استيناف تهران، فعاليت‌هاي قضايي خود را آغاز كرد. پس از تشكيل دادگستري نوين، عناوين شغلي مختلفي را بر عهده داشت كه عبارتند از: رئيس شعبه محكمه بدايت مركز، دادستان تهران، دادستان استان دهم، رئيس كل دادگاههاي شهرستان مركز، دادستان ديوان كيفر، رئيس شعبه استيناف مركز، رئيس شعبه ديوان عالي كشور، دادستان كل كشور (به پيشنهاد مرجع تقليد آيت الله العظمي بروجردي در سال ۱۳۳۰ ش.).

آقاي حائري در سال ۱۳۳۵ (ش.) بازنشسته شد ولی وي در طول خدمات قضايي خود، محاكمات جنجالي و مهمي را بر عهده داشت و آثار تاليفي او كه حاصل تجربيات قضايي و دانش علمي ايشان است، از كتاب‌هاي مرجع علم حقوق به شمار مي‌آيند.

آثار تاليفي سيد علي حائري عبارتند از: ۱- شرح قانون مدني ايران (با تحليل فقهي، ۹ جلدي) ۲- شرح قانون مجازات عمومي ۳- حقوق كيفري ۴- اصول آيين دادرسي كيفري.

سيد علي حائري شاه باغ، در دوازدهم آبان ماه ۱۳۵۴ (ش.) در سن ۹۲ سالگي در تهران چشم از جهان فرو بست.

منبع:قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 2٫50 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *