بی سیم

مجازات حمل و نگهداری بی سیم های غیرمجاز، قسمت اول

قسمت اول- آشنایی با بی سیم، کاربردهای بی سیم، انواع بی سیم، مدیریت فرکانس رادیویی، ضرورت برخورد قانونی با بی سیم های غیرمجاز و فروشندگان و استفاده کنندگان از آن و آشنایی با اصطلاحات مرتبط با ارتباطات رادیویی

در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات اکثر ما با نام بی سیم به عنوان یکی از وسایل ارتباطی آشنایی داریم و غالباً شاهد کاربرد آن از سوی مأمورین کلانتری ها، پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروهای امداد رسانی می باشیم.

تعریف بی‌سیم

بی سیم یک نوع رادیو است که برخلاف رادیو که تنها گیرنده ‌است، یک دستگاه فرستنده-گیرنده است. بی‌سیم هم به صورت دستی و هم به صورت ثابت (در خودرو یا مکان ثابت) در دسترس است. گونه دستی آن اغلب به نام واکی تاکی (walkie-talki) نامیده می‌شوند که با فشار دادن یک دکمه (push to talk) جهت مکالمه آماده می‌شوند. فرکانس کار دستگاه‌های بیسیم متفاوت است، اما پرکاربردترین آن‌ها از ۱۳۶-۱۷۴ مگاهرتز(VHF) و ۴۰۰-۴۷۰ مگاهرتز(UHF) می‌باشد. برد یک دستگاه بیسیم به قدرت خروجی آن بستگی دارد و عوامل محیطی بر برد این دستگاه‌ها تاثیرگذار است.

کاربردهای بی سیم در شبکه ارتباطی

کاربردهای بی سیم به دو نوع مفید و مضر قابل تقسیم بندی است.

کاربردهای مفید بی سیم

مهمترین کاربرد این تجهیزات در مراکز خدماتی و امداد رسانی مانند اورژانس ها ، آتش نشانی ، آمبولانس ها ، شبکه های توزیع آب و برق ، نیروی انتظامی ، راهنما و رانندگی ، خطوط حمل و نقل دریایی و هوایی و بسیار موارد.

کاربردهای مضر بی سیم

شکی نیست که اگر بی سیمِ های غیرمجاز به صورت غیرقانونی در بین اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت های خصوصی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند موجب صدمات جبران ناپذیری شود که صدها مثال در این خصوص قابل ذکر است. از جمله باعث ایجاد اختلال و پارازیت در شبکه های بی سیمی رده های اجرایی و عملیاتی فاتب شود، با شنود تلفن و سرقت بوق تلفن موجب لو رفتن و افشای مکالمات خصوصی، هم شنوایی و شکست های حفاظتی گردد. موجب اختلال در ارتباطات رادیویی یگان های نظامی، انتظامی و امنیتی و نیز شبکه های رادیویی امور زیربنایی مانند مخابرات ناوبری هوایی، خطوط انتقال نیرو صدا و سیما، شبکه مخابرایت مراکز امداد رسانی شود. همچنین این نکته قابل ذکر است که به علت فرکانس و قدرت خروجی غیر استاندارد که در بی سیم غیرمجاز بکار رفته، موجب صدمات جبران ناپذیر بر سلامت انسان نیز می شود.

انواع بی سیم ها

الف- تقسیم بندی از جهت نوع ساخت

رادیوهای بی سیم دارای انواع مختلفی هستند: ۱- بی سیم‌های دستی معمولی؛ ۲- بی سیم‌های دستی آی اس (ضد گاز)؛ ۳- بی سیم‌های دستی ضد انفجار (ای ایکس)؛ ۴- بی سیمهای خودرویی؛ ۵- بی سیمهای دریایی؛ بی سیم ها در دو مد دیجیتال و آنالوگ ارائه می شوند . بی سیم های دیجیتال قابلیت پروگرام در دو مد آنالوگ و دیجیتال را دارا می باشند.

ب- تقسیم بندی از جهت نوع استفاده

بی سیم های مجاز و غیرمجاز

طبق استانداردهای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جمهوری اسلامی ایران بی سیم هایی که با فرکانس های ثابت، مشخص و غیرقابل تغییر و دارای برد کوتاه، مورد تایید واحد استاندارد این سازمان و همچنین از مبادی قانونی وارد کشور شده باشند برای عموم مجاز می باشد اما سایر بیسیم ها و تجهیزات برد کوتاه مرسوم به واکی تاکی در ایران که خارج از استانداردهای تعیین شده باشند، جزو وسایل ارتباطی ممنوع محسوب می شوند. کاربردهای واکی تاکی های مجاز شامل کوهنوردی، طبیعت گردی، حوزه گردشگری ، نگهبانی ، شرکت های عمرانی،قایق های تفریحی و … می شود که استفاده عمومی از این دستگاه های مجاز ، بلامانع خواهد بود.

یک دستگاه بی سیم ممکن است تولیدی کارخانه، دست ساز، از نوع فرستنده و یا گیرنده فرکانس رادیویی، حرفه ای یا اختصاصی (از نوع متعارف یا غیرمتعارف) و یا غیرحرفه ای (آماتوری) و ذاتاً غیرمجاز باشد.

علت و انگیزه استفاده از بی سیم های غیرمجاز

علل گرایش افراد به استفاده از بی سیم غیرمجاز، می تواند متعدد باشد اما برخی علت آن را تخلیه عقده های روانی خودنمایی، ارتکاب اعمال مجرمانه در پوشش مأمور انتظامی و امنیتی اعلام نمودند.

ضرورت مدیریت فرکانس رادیویی

فرکانس رادیویی به عنوان یک ثروت عمومی شناخته می شود. به منظور استفاده بهینه و موثر از طیف فركانس به لحاظ فنی و اقتصادی به عنوان یکی از منابع ملی، به‌كارگیری آن باید هم از طریق مقررات ملی و هم از طریق مقررات بین‌المللی رادیو هماهنگ و قانونمند شود. به موجب توافقات بین‌المللی، دولت‌ها در نحوه استفاده از طیف فركانس، قابلیت انعطاف و آزادی عمل دارند. هر دولت باید قوانین و تشكیلات خود را برای انجام وظایف مدیریت طیف بوجود آورد. با توجه به حساسیت و کاربرد گسترده تجهیزات بیسیم، می توان پذیرفت مدیریت، کنترل و ساماندهی آن و خارج نمودن آن از دسترس عموم مردم امری مهم و ضروری به حساب می آید که مسئولیت این امر بر عهده سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی که زیر نظر وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات می باشد، نهاده شده است اما در بحث خطرناک بودن این فرکانس ها و پارازیت هایی که ایجاد می شود، نهادها و سازمان های متولی باید اظهار نظر کنند و سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی تنها وظیفه اندازه گیری است و مرجع پاسخگویی به مضر بودن یا نبودن فرکانس ها را برعهده ندارد.

کاربرانی که نیاز مبرم به استفاده از بیسیم ها برد بالا را دارند، باید به مراجع قانونی[۱] مراجعه نموده و درخواست تأسیس شبکه رادیویی نمایند، تا در صورت تأیید و تشخیص نیاز با تخصیص فرکانسی خاص که تداخل با سایر فرکانس های موجود در فضای فرکانسی منطقه را نداشته باشد و مشکلی برای سایر کاربران ایجاد نکند را استفاده نمایند. همچنین از دارندگان پروانه که بهره‌برداری می‌نمایند ماهانه مبلغی به عنوان حق استفاده دریافت می‌شود که میزان آن به پیشنهاد وزارت پست و تلگراف ‌و تلفن[۲] به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. سازمانهای دولتی و استفاده‌کنندگان ازبیسیم های اختصاصی و غیر حرفه‌ای (‌آماتوری) مشمول مقررات‌ این و موارد معافیت از پرداخت حق استفاده مذکور موکول به تصویب هیأت وزیران خواهد بود.

ضرورت برخورد قانونی

استفاده افراد عادی و فاقد مجوز از دستگاه بی سیم غیرمجاز و غیرمتعارف به دلیل داشتن طول موج (فرکانس) های متعلق به ارگان های نظامی، انتظامی و داویر دولتی و امنیتی، موجب اختلال و تداخل رادیویی و نیز شنود و استراق سمع مکالمات رادیویی آن ارگان ها گردیده، همچنین به دلیل تضییح حقوق بهره برداران مجاز در استفاده از شبکه های مذکور و تهدید بستر های ارتباطی کشور، ممنوع است که به همین دلیل بهره برداری از بي‌سيم های غیر استاندارد و غيرمجاز در اکثر كشورهاي تولید کننده، جرم تلقي شده و غير قانوني می باشند و صرفاً جهت صادرات و ارسال به کشورهای توسعه نیافته توليد مي‌شوند. اين‌گونه بیسیم ها عمدتا توسط شبكه‌هاي قاچاق و به صورت غيرمجاز وارد كشور شده و منابع و منافع جامعه را به خطر مي‌اندازند.

در ایران گرچه حسب مورد سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ایران که در جهت حفظ فضاي فركانسی کشور و سلامت مکالمات، با بهره برداران اين گونه تجهيزات آلوده‌كننده طيف فركانس برخورد قانوني می نماید و همچنین معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات فاتب علیه فروشنده، خریدار و استفاده کنندگان این گونه دستگاههای بی سیم اقدام به طرح شکایت در این زمینه می نمایند اما این امر مانع از آن نیست تا هر شخص حقیقی یا حقوقی ذینفعی که از شبکه رادیویی وی استفاده غیرمجاز می شود بتواند به عنوان شاکی مبادرت به طرح شکایت نماید.

آشنایی با اصطلاحات ارتباطات رادیویی

با توجه به کثرت اصطلاحات و تشریح هریک در آیین نامه اجرایی قانون استفاده از بیسیم های اختصاصی و غیر حرفه ای ( آماتوری) مصوب ۱۳۶۱/۱۱/۱۳ هیأت وزیران  به مراجعه نمایید.

زیرنویس:

[۱]- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- اداره کل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی

[۱]- سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی

سایر قسمت ها: 

قسمت دوم – قوانین و مقررات قانونی حاکم بر بی سیم های غیرمجاز

قسمت سوم – نحوه برخورد ضابطان دادگستری و مقام های قضایی با بی سیم های غیرمجاز مکشوفه

قسمت چهارم – رویکرد قضات و رویه قضایی نسبت به اعمال مجرمانه حمل و نگهداری بی سیم های غیرمجاز

در صورت هرگونه پرسش، می‌توانید در بخش دیدگاه هر یک از پست های فوق مطرح تا پاسخ داده شود.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (8 رأی, میانگین: 3٫38 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۲۶ دیدگاه

 1. Avatar

  درود بر شما
  بنده با پاراگلایدر پرواز می کنم و نیاز به استفاده از بیسیم برد بلند دارم که از طرف استاد پروازم توصیه به خرید شده است.
  آیا برام مشکل قانونی درست می کنه و اینکه برای استفاده ی قانونی از بیسیم چه باید بکنم ؟
  ممنون

  • علیرضا مرادی

   با درود
   استفاده غیر مجاز از بی سیم به هر دلیلی که باشد، منجر به ضبط آن می شود.
   پیشنهاد می شود موضوع را از طریق «سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات» پیگیری نمایید.

 2. Avatar

  با سلام و احترام
  برای یک تجهیز شرکت برق نیاز به ارسال اطلاعات از طریق سیم های خطوط برق داریم. محدوده فرکانس از ۱۰۰ کیلو تا ۱۲ مگاهرتز است.
  آیا انتقال داده از طریق سیم های برق هم نیاز به دریافت مجوز دارد؟
  چگونه باید اقدام کنیم؟
  آیا این باند مجاز نیست؟
  لیست باندهای آزاد برای انتقال داده را چگونه می توان به دست آورتد؟
  چگونه می توانم اطلاعات کامل تری به دست آوردم؟

  • علیرضا مرادی

   با درود
   موارد موضوع سئوال از تخصص بنده خارج می باشد.
   پیشنهاد می کنم از «وزارت نیرو» و «سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات» موضوع را پیگیری نمایید.

 3. Avatar

  سلام
  پس چرا توی کشورهای دیگه مثلا انگلیس، آمریکا، آلمان و … این اتفاق ها نمیوفته و غیرمجاز نیست و فقط برای ما مشکل پیش میاد؟
  چرا اونجا موتورسیکلت های سنگین دارند و امنیت هم به خطر نمیوفته ولی در ایران بیش از ۲۴۹ سی سی غیرمجازه؟
  ممنون

  • علیرضا مرادی

   با درود
   علت آن است که مقنن هر کشوری به تناسب اقتضائات کشور، شرایط زمانی و نیاز جامعه مبادرت به وضع قوانین تحدید کننده حقوق شهروندان می کند.

 4. Avatar
  محمود ریاحی

  با سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان
  بنده به دوستانی که نیاز به واکی تاکی مجاز هستند، توصیه می کنم از واکی تا کی های کاوش مدل T816 استفاده کنند زیرا هم مجوز از سازمان تنظیم و مقررات رادیویی داره و هم ساخت ایران هست.
  با تشکر

 5. Avatar

  سلام
  گوشی هایی که بیسیم نیز هستند مانند glx c6000 نیاز به مجوز دارند ؟

  • علیرضا مرادی

   با درود
   با توجه به این که از جزئیات نحوه ورود این نوع گوشی به کشور بی اطلاعی بوده، پیشنهاد می‌شود برابر پاسخ مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ به سئوال آقای علی اقدام نمایید.

 6. Avatar
  محمد هادی گودرزی

  آیا با استفاده از مو کسی به وسیله دستگاه برق به آن شخص وصل کنند و اورا مورد آزار قرار دهند چه جرمی دارد این عمل؟با تشکر
  محمد هادی گودرزی

  • علیرضا مرادی

   با سلام

   بخش دیدگاه هر پست برای بیان نظرات بازدیدکنندگان در مورد پست منتشره است و سوالاتی که در این بخش مطرح شود، در صورتی پاسخ داده خواهدشد که مرتبط با همان پست باشد و متأسفانه سئوال شما فاید این ویژگی است. نحوه طرح سئوال در پست راهنماي مشاوره حقوقي و قضايي در قضاوت‌آنلاین به تفصیل بیان‌شد که باید به آن مراجعه، شرایط بیان‌شده را مطالعه و سپس اقدام به طرح سئوال خود از طریق کانال قضاوت‌آنلاین با مدیر آن نمایید. ضمناً بخش تماس با ما نیز صرفاً برای انعکاس نظرات انتقادی یا پیشنهادی نسبت به سایت و محتوای آن به مدیر اختصاص دارد.

 7. Avatar
  میرزایی

  سلام
  آیا بیسیم باند uhf قابلیت استفاده نظامی دارد؟
  فروشنده های اینترنتی تو تبلیغات خود مینویسند مجاز.بدون هیچگونه تداخل با باند vhf.
  لطفا راهنمایی نمایید.
  با تشکر

  • علیرضا مرادی

   با سلام
   با توجه به این که پیش‌تر به پرسشی مشابه سئوال شما به آقای علی پاسخ داده، لطفاً به پاسخ داده شده با ایشان در همین بخش توجه فرمایید.

 8. Avatar

  باسلام من رفتم و یه بی سیم my777 خریدم آیا این مجوز داره نداره چطوریه

  • علیرضا مرادی

   با سلام
   با توجه به این که پیش‌تر به پرسشی مشابه سئوال شما به آقای علی پاسخ داده، لطفا به پاسخ داده شده با ایشان در همین بخش توجه فرمایید.

 9. Avatar

  سلام
  بنده فروشنده لوازم شکار و ماهیگیری هستم چند ماه پیش ازم یه کلت گازی کالیبر ۴.۵ کشف کردن و این کلت نیز حالت کشندگی و صدای زیاد که باعث رعب و وحشت بشه نداره و تو انترنت و فضای مجازی نیز به اشکار فروخته میشود و خودم هم از فروشگاه لوازم شکار و ورزشی خرید کردم و فاکتور هم دارم به نظر شما مجازات بنده چیست چون به وقت رسیدگی دادگاه خیلی مونده و اضطراب زیاد دارم با تشکر از شما

 10. Avatar

  سلام بنده از سازمان تنظیم مقررات درباره بیسیم کم توان moto R2 سوال کردم و گفتند اگر دستگاه تایید شده سازمان باشه و شرکت فروشنده هم از سازمان مجوز خرید و فروش داشته باشه مشکلی نداره . حالا هر دو مورد بالا تایید شده هست . هم دستگاه تایید شده هست و هم شرکتش از سازمان پروانه داره.
  الان به نظر شما مجاز هست دیگه؟

  • علیرضا مرادی

   با سلام
   پیشنهاد ما این است که طی تقاضایی خطاب به “اداره کل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی” با ذکر مشخصات دستگاه بی سیم مورد نظر و شرکت فروشنده درخواست کنید که قصد خرید دستگاه مورد نظر را دارید، آیا ۱) دستگاه بی سیم مورد تقاضا از نظر آن سازمان جزء دستگاه‌های مورد تأیید می باشد یا خیر؟ ۳) شرکت فروشنده دارای مجوز خرید و فروش و مورد تأیید آن سازمان است یا خیر؟ ۲) خرید، فروش و استفاده از دستگاه مورد نظر برای اشخاص عادی نیازمند مجوز آن سازمان یا مراجع دیگر خواهد بود یا خیر؟

 11. Avatar

  سلام، آیا بیسیم (کم توان) moto-r2 که مورد تایید سازمان تنظیم مقررات هست برای طبیعت گردی و کوهنوردی نیاز به مجوز دارد یا خیر؟

  • علیرضا مرادی

   درود
   پیشنهاد می شود، در خصوص بی‌سیم مورد نظر از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کسب نظر نمایید تا چنانچه نیاز به مجوز قانونی دارد، اعلام نماید.

 12. Avatar

  سلام علیکم
  با تشکر از مقاله صحیح شما در مورد بیسیم های مجاز در باند شهروندی، مقاله شما کاملاً درست و مطابق قانون است، زیرا استفاده از بیسیم های غیر مجاز علاوه بر تداخل با سایر دستگاه هایی که در روی این فرکانس کار می کنند و باعث از بین رفتن دیتای ارسالی می گردد، باعث زیان های جسمی به خاطر تشعشع بالا می باشند، چون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هیچگونه نظارتی روی بیسیم هایی که به صورت قاچاق وارد بازار می شود را ندارد، چرا که روند گرفتن یک مجوز جهت وارد کردن آن به صورت مجاز بسیار پیچیده و آزمایشات سختی را ملزم به گذراندن می باشد ولی جدیداً چندین مدل بیسیم موفق به گرفتن مجوز فروش همگانی از سازمان تنظیم مقررات شده اند مانند LPD320 و LPD328 این بیسیم‌ها در سایت سازمان ثبت شده و با خرید هر دستگاه یک مجوز استفاده به خریدار داده می شود. در این بیسیم ها امکانات جالبی وجود دارد برای مثال دو کانال برای مواقع بحران قراردارد یعنی در مواقع بحران و یا حادثه می توان روی این کانال ها پیغام ارسال و دریافت کرد (ارتباط با مراکز مدیریت بحران) و حتی می توان موقعیت بیسیم را تشخیص داد و یا چراغ قوه بسیار قوی و رادیوی محلی در قابلیت های بسیار مهم این دستگاه ها می باشد.

  • علیرضا مرادی

   با درود
   از حسن نظر جنابعالی و نیز توضیح تکمیلی در خصوص بی سیم های غیرمجاز، دشواری اخذ مجوز و معرفی دو نوع بی سیم اشاره شده بسیار سپاسگزارم.

 13. Avatar
  مهدی رضوانپور

  سلام مدتی قبل تعدادی بیسیم بدون لوازم و باطری آکند ارزون از بندرخریدم تا اگر تونستم لوازمشون پیداکنم بتونم تو کار از این بیسیمها جهت تعمیر مدلهای مشابه استفاده کنم که هنگام حمل توسط پلیس کشف و ضبط شد،لطفا اضطراب دارم ،بگید با من چکار میکنند،فرهنگی هستم و تعمیرگاه الکترونیک دارم.و هیچ گونه سابقه حقوقی یا کیفری هم ندارم،لطفا من را راهنمایی کنید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید