تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر سید حسین صفایی
دکتر سید حسین صفایی
دکتر سید حسین صفایی

زندگی نامه دکتر سید حسین صفایی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۳۷ دقیقه ق.ظ

دكتر سید حسین صفایی، فرزند حجت الاسلام سید احمد صفایی، در سال ۱۳۱۲ (ش.) در قزوین به دنیا آمد. پس از طی دوره های ابتدایی و متوسطه در قزوین، به تهران آمد و وارد دانشكده الهیات دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۳۲ (ش.) لیسانس گرفت و بلافاصله در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران پذیرفته شد و لیسانس قضایی را با كسب رتبه اول، دریافت كرد.

دیگر مدارج علمی او در ایران و فرانسه عبارتند از: شهادت نامه‌های دكترای حقوق قضایی از دانشكده حقوق دانشگاه تهران (۱۳۴۰ ش.)، فوق لیسانس حقوق تطبیق از دانشكده بین المللی تطبیقی استراسبورگ (۴۴-۱۳۴۲ ش.)، لیسانس حقوق تطبیقی از دانشكده حقوق دانشگاه پاریس، دكترای حقوق خصوصی با كسب رتبه لورآ و جایزه میو با ارائه پایان نامه حمایت محجورین در حقوق تطبیقی از دانشگاه پاریس (۱۳۴۴ ش.)، لیسانس آكادمی حقوق بین الملل لاهه، گواهی تخصصی دوره حقوق انگلیس از دانشگاه كمبریج (۱۳۵۶ ش.)

پس از بازگشت به ایران، از سال ۱۳۴۴ (ش.) عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و از سال ۱۳۵۲ (ش.) به عنوان استاد این دانشكده به خدمت مشغول است. دروسی كه عمدتاً بر عهده دكتر صفایی است عبارتند از: حقوق مدنی، حقوق بین الملل خصوصی، حقوق تطبیقی و داوری‌های بین الملل كه در سطوح مختلف دانشگاهی ارائه می‌شوند.

دكتر صفایی از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۱ (ش.) معاون دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸ (ش.) معاون موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران و از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ (ش.) رئیس دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود.

آثار تالیفی و تحقیقی دکتر سید حسین صفایی عبارتند از:
۱- حمایت محجورین در حقوق تطبیقی (به فرانسه)
۲- حقوق مدنی (جلد اول، چاپ سوم، موسسه عالی حسابداری، ۱۳۵۰ ش)
۳- حقوق مدنی (جلد دوم، چاپ سوم، موسسه عالی حسابداری، ۱۳۵۰ ش)
۴- مفاهیم و ضوابط جدید در حقوق مدنی (۱۳۵۵ ش)
۵- نهادهای اساسی در حقوق ایالات متحده امریكا (ترجمه ۱۳۵۰ ش)
۶- حقوق ایالات متحده امریكا (ترجمه، ۱۳۶۹ ش)
۷- نظامهای بزرگ حقوقی معاصر (ترجمه با همكاری دكتر عزت الله عراقی و دكتر محمد آشوری)
۸- حقوق خانواده (جلد اول، با همكاری دكتر اسدالله امامی، ۱۳۷۰ ش).

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، تابستان ۱۳۷۷، انتشارات پیدایش

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *